İşin aslı enerjiyi verimli kullanabilmektir

Binalarda tüketilen enerjinin %85’i binaların ısıtılması, soğutulması, havalandırılması ve kullanma sıcak suyu üretilmesi için kullanılmaktadır.

Bilinen en yüksek verimli enerji kullanım sistemlerinden biri olan ısı pompası kullanarak tüketilen birincil enerji miktarını azaltmak mümkündür.

Isı pompası ile binalarımızı ve tesislerimizi “en az enerji tüketerek” işletebilmek, giderlerimizi düşüren, rekabet gücümüzü yükselten ve doğanın daha az yıpranmasını sağlayan müthiş bir avantajdır.

“Enerji verimliliği” konusunda bilgi vermek, ısı pompası ürün ailelerini sistem bazında temin etmek ve “anahtar teslim” uygulamalar gerçekleştirmek müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerdir.

Verimli Enerji Sistemleri dünyasına hoşgeldiniz…

En İyi Uygulamalar

Royal Uzungöl Hotel &Spa; Trabzon Uzungöl

30,000 m2 yeşillikler içinde yerleşik, toplamda 6,000 m2 kapalı alana sahip birçok binadan oluşan bu tesis yüksek enerji giderlerini düşürebilmek için, 2014 yılında restore edilmiştir.
Bu ilginç kompleksin ısıtılması ve sıhhi sıcak sularının hazırlanması, NEWTHERM Hava Kaynaklı Isı Pompaları, Yerden Isıtma Ekipmanları ve Yüksek Performans Boylerleri kullanılarak gerçekleştirildi, tesisin enerji giderleri önemli ölçüde düşürüldü.
Mekanik uygulama Verimli Enerji Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. tarafından 2013 yılında yaptırıldı.

Kartal Belediyesi Yaşlı Bakım ve Huzur EviKartal Belediyesi Yaşlı Bakım ve Huzurevi

AB 7. çerçeve programı kapsamında Tübitak koordinasyonunda gerçekleştirilen 280 odalı bu huzurevi projesi, 16 ülkenin katılımıyla başlatılan R2CITIES çalışmasının Türkiye ayağını oluşturmaktadır.
Tesisin ısıtılması, soğutulması ve sıcak suyunun hazırlanması NEWTHERM hava ve su kaynaklı ısı pompaları kullanılarak gerçekleştirildi.
Projede elde edilen enerji tüketim verileri yurtiçinde ve yurtdışında paylaşılacak ve bu tür projelerin yaygınlaşarak az enerji tüketen şehirlerin oluşmasına katkı sağlanacaktır.
Mekanik uygulama Mekanorm Mühendislik San. ve Tic. Ltd. tarafından yapıldı.

Esenyurt Yeni Hayat Hastanesi

Hastane içine sadece tesisat suyu girmekte, klima ve VRF gibi cihaz gazlarının yangın ve deprem sırasında bina içinde yarattığı riskler oluşmamaktadır.
Projede toplam kapasitesi 490 kW olan 4 adet AirMidi serisi hava kaynaklı NEWTHERM ısı pompalası kaskad işletimde çalışmaktadır. Bina içi ısı dağıtımı 132 adet gizli tavan tipi Fan Coil üniteleri kullanılarak sağlandı.
Sulu tip ısı pompaları ile FC ünitelerine giden suyun sıcaklığı istenilen konfor değerine ayarlanabilmektedir. Böylece özellikle soğutma sezonunda ünitelere buz gibi hava üfletilmeden hastaların ve diğer insanların rahatsız olması (VRF sistemlerinin ana problemlerinden biri) önlenebilmektedir.
Yeni Hayat Hastanesi; kazan, VRF vb. sistemler kullanılmadan sağlıklı bir şekilde ısıtılıp, soğutulan enerji giderleri asgari seviyeye indirilmiş örnek bir projedir.
Mekanik uygulama Kristal Mühendislik / Mak. Müh. Gürkan Kara tarafından yapıldı.

Çobantur Lojistik Yönetim Binası

Bina uygulamalarımızdan edinilen olumlu tecrübeler, Çobantur Gurubu’nun 2016 yılında Gebze’de yaptırdığı yeni merkez binasında NEWTHERM ısı pompalarının kullanılmasını sağlamıştır.
Binanın ısıtılması, soğutulması ve sıcak suyunun hazırlanması NEWTHERM ısı pompaları ile gerçekleştirilerek yatırım maliyetlerinin yanı sıra enerji tüketim maliyetleri de önemli ölçüde düşürüldü.
Çobantur binası kaskad işletim sisteminde çalışan 3 adet NEWTHERM AirMidi AW140 ve 1 adet AirMidi AW70 serisi 490 kW kapasiteli ısı pompası ile ısıtılıp,  soğutulmakta, sıcak suyu AirMidi AW35 serisi ısı pompası ile hazırlanmaktadır. Bina içi ısı dağıtımında gizli tavan tipi Fan Coil üniteleri ve hava kanalları kullanıldı.
Mekanik uygulama Meksis Mühendislik Ltd. / Sinan Kamil tarafından 2016 yılında yapıldı.

Metsan Nexus ProjesiMetsan’nın İstanbul Kartal Nexus projesi

Master planı dünyaca ünlü mimar Daniel Liebeskind, mimari projesi Y. Mimar Cemalettin Satoğlu, teknolojik özellikleri Y. Mak. Müh. Celalettin Satoğlu tarafından hazırlanan Metsan Nexus, İstanbul’un en önemli buluşma noktalarından biridir.
Sitede bulunan 450 dairenin merkezi sistemde ısıtılması, soğutulması ve sıhhi sıcak suyunun hazırlanması NEWTHERM Hava Kaynaklı Isı Pompaları, Fan Coil Cihazları, Yerden Isıtma Ekipmanları ve Yüksek Performans Boylerleri kullanılarak gerçekleştirildi.

İstanbul Erenköy Sami Bey Apartmanı

Ödül İnşaat’ın 2016 yılında yaptığı 41 dairelik bu apartmanda kombi, kazan ve klima cihazları kullanılmamıştır.
Sami Bey apartmanında toplam kapasitesi 420 kW olan 2 adet AirMidi AW140, 1 adet AirMidi AW70 ve 1 adet AirMidi AW70R+ (IGK) modeli NEWTHERM hava kaynaklı ısı pompaları ısıtm ve soğutma yapmaktadır. Apartmanın sıcak suyu, 2 adet 2000 litrelik sıcak su boylerini besleyen NEWTHERM AirMidi AW70R+ modeli ısı pompası ile ısı geri kazanımlı olarak hazırlanmaktadır. Daire içlerinde zeminden ısıtma ve gizli tavan tipi Fan Coil üniteleriyle desteklenmiş serinletme sistemi uygulanarak, asgari enerji tüketimiyle yüksek iklimlendirme konforu sağlandı.
Sami Bey Apartmanı İstanbul’da apartmanların klima ve doğalgaz kullanılmadan sadece hava kaynaklı ısı pompalarıyla, tasarruflu ve konforlu bir şekilde ısıtılıp soğutulabileceğini gösteren örnek bir projedir.

Adapazarı Ovacık Sami Bayram ve Selim Bayram Villaları

Villaların ısıtılması ve sıcak sularının hazırlanması dünyanın en iyisi olarak kabul edilen, inverterli CHOFU ve NEWTHERM AllVario serisi ısı pompaları ile 2017 yılında gerçekleştirildi. Ağır kar yağışlarının yaşandığı bu bölgede ısı pompalarımız -15°C’ye kadar dış hava sıcaklıklarında sorunsuz çalışabilmekte ve sıcak su hazırlayabilmektedir. Düşük elektrik tüketimi ve evlerin konforlu kullanımı, kurgulanan ısı pompası ve yerden ısıtma sisteminin önemli avantajları olmuştur.
İki katlı villaların her katı 140 m2 kadar kullanım alanına sahiptir. Üst kata AllVario AW10, alt kata ise Chofu AW16 modeli inverterli ısı pompaları hizmet vermekte, mekânların ve 300 litre kapasiteli sıcak su boylerinin ısıtılmasını sağlamaktadır. Villaların içinde zeminden ısıtma ve nem alma cihazlarıyla desteklenmiş zeminden serinletme sistemi uygulandı, asgari enerji tüketimiyle, en yüksek iklimlendirme konforu sağlandı.
Mekanik tesisat uygulaması Gürtes Mühendislik Isı San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirildi.

Bodrum Güvercinlik Titanic Deluxe Tatil Köyü

Tatil köyünde ısıtılan açık ve kapalı yüzme havuzları, çocuk ve oyun havuzları ile ısıtmalı özel villa havuzları mevcuttur. Havuz sularının ısıtılmasının yanı sıra hamam, spa ve kapalı havuz mekânlarının ısıtılması ve tesiste tüketilen kullanım sıcak suyunun hazırlanması LNG, doğalgaz ve Fuel-oil gibi yakıtlarla çok yüksek enerji maliyetleri oluşturmaktadır. Yüksek kapasiteli NEWTHERM ısı pompaları ile kurgulanan ısı merkezleri ile enerji maliyetlerinden önemli boyutta tasarruf yaptırıyor, çevrenin kirlenmesini önlüyoruz.
Tesisin ortak havuzlarının ısıtılmasında 1 adet AirPool AWP110, 1 adet AirPool AWP66, 2 adet AirPool AWP57 ve 3 adet AirPool AWP38 modeli NEWTHERM titanyum eşanjörlü havuz suyu ısı pompası kullanıldı. Türk hamamı ve spa ısıtılmasında 1 adet AirMini AW19, 1 adet AirMini AW15 ve 1 adet AirMini AW06, sıhhi sıcak su hazırlanmasında 2 adet AirMini AW52 ve 2 adet AirHot AW64 modeli NEWTHERM hava kaynaklı ısı pompası kullanıldı.

Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi

Üniversitenin kapalı yüzme havuzunun ve kampüsünde tüketilen kullanım suyunun ısıtılması fuel-oil yakan kazanlarla, dolayısıyla çok yüksek enerji maliyetleriyle yapılıyordu. 2014 yılında gerçekleşen yenileme çalışmasıyla üniversitede 3 adet AirMidi AW35 ve 4 adet AirMidi AW70 modeli NEWTHERM hava kaynaklı ısı pompası ile kurgulanmış ısıtma sistemleri kullanılmaya başlandı.

Ankara Ostim Gökçek Kauçuk Kalıp Sanayi A.Ş.

Tesiste iş makinaları yedek parçaları, vibrasyon takozları, savunma sanayi ekipmanları ve otomotiv yedek parçaları üretilmektedir. NEWTHERM Yüksek Verimli Soğutma Grupları problemsiz işletimleri ve düşük elektrik tüketim değerleriyle sanayicimizin yüzünü güldürmektedir.