Bechir Chahed, aslen Tunus’ lu, doktorasını Berlin Teknik Üniversitesi’ nde plastik eşanjörler üzerine yapar. Çalışmaları sonucu ortaya yaklaşık 4 mm çapında poliproplen “kılcal” borulardan mamul matlar çıkar. Sistem insan vücudu dolaşım sisteminde esinlenmiştir, boru çapları karşılaştırılabilir değerdedir, sıvı akış hızları da aynı aralıktadır: 0,05 m/san – 0,2 m/san.

Matların imali ve ürün garantisi de zahmetli çalışmalar sonunda hal olunca Dr. Chahed 1994 yılında “Clina Heiz- und Kühlelemente GmbH” adı ile firmasını kurar ve 1995 Interclima, Paris fuarında altın madalya kazanır. Kuzey Avrupa ülkelerinde, özellikle Almanya’ da kamu binaları ile “hasta” büro binalarında çözüm ve standart olur.

Clina soğuk tavan uygulaması, konfor açısından tüm alternatifleri arasında rakipsizdir. Clina soğuk tavan uygulanmış bir hacimde kendinizi bir mağaranın dingin serinliğinde his edersiniz. Sizi rahatsız edebilecek hiç bir hava hareketi yoktur. Şöyle düşünün, serinlik hacmi, tavandan aşağı, bir tabaka gibi süpürmektedir. Dolayısı ile konfor kavramını sayısallaştırdığınızda hacimdeki termal değerlerin en dar farklılaşımını okursunuz: Clina konforu mükemmeldir.

Peki, problem nerede de biz bu sistemi (www.clina.de) tanımıyoruz? Problem coğrafi olarak güneye indikçe soğutma yükünün artmasında ve bu sistem üzerinde bize yetecek kadar enerjiyi taşıyamamızda. İlave olarak bizdeki yüksek nem de ciddi olumsuz etki.

Gene de, yiğidi vuralım ama hakkını verelim:

  • Clina pp matlar kolektör boruları ile 20, boruları bir yere gömebilir veya saklayabilirseniz kılcal yapısı ile 5-6 mm kalınlıktadırlar.
  • Clina pp matlar rulo halinde sarılabilirler, bu da ısı pompaları için mükemmel eşanjörler demektir.
  • Clina pp matlar paslanmaz çeliğin dahi iflas ettiği mekan ve uygulamalar için tek çözüm olabilirler.

 

Daha Fazlası İçin:
Aslaner Mühendislik | Müşavirlik | Dış Ticaret | SMM