Arcade nedir, bilir misiniz? Kapitalizmin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkmış bir “AVM” mimarisidir. Dükkanlar zanaat ve ticaret malları yerine sanayi mamullerinin satışına dönüştükçe, ortaya teşhir (= vitrin) ile alıcıların malları güneş ve yağmur altında da olsa rahatça ve uzun uzun (vitrin önünde) görebilmeleri ihtiyacı çıktı. Böylece Avrupa sanayi şehirlerinde dükkanların önüne vitrinler ve dışarıya da sıra kemerler (= arcade) yapıldı.

Gelişim durmadı, önce vitrinler sanal aleme taşındı: İşletmeler web sitelerine tabelalarını astı, mamul ve hizmetlerini dizdi, biraz de kendilerinden bahsettiler. Bir adım sonrası bildiğiniz gibi e-ticaret oldu. Elektronik tahsilat yöntemleri gelişince artık tezgahtara da gerek kalmadı.

Bütün bu gelişmelere rağmen, bir dükkan ile web sitesini yan yana koyun, web sitesinin sınıfta kaldığını göreceksiniz: Web sitesinde insan yok, insan ilişkileri yok, canlılık yok. Web sitesi yaşamıyor.

Halbuki günümüz bilgi teknolojileri insan ve insanla ilgili pek çok şeyi destekleyebilecek nitelikte. Bu işler için donanım da yazılım da mevcut. Yani helva yapacak malzeme var, peki helva niye yok?

Küçük ve orta büyüklükte bir işletme işleri nasıl yürütür (aşağıdaki sıralama mühendis mantığı iledir)?

  • Prosedürler tanımlar: Çalışanlar için organizasyon şeması, imalat ve hizmetler için süreçler
  • Müşteriler bulur: Vitrin açar, tanıtım yapar, müşterilerini hoş tutar
  • Denetler: Kayıt eder, kriterler oluşturur, nicel ve nitel takip eder.

Helva yok, çünkü:

  • Yukarıda saydığım kalemler buz dağının görünen kısmı. Arkada iş yeri büyüdükçe, yapılan işin teknolojisi karmaşıklaştıkça büyüyen ciddi bir kapsam var.
  • Her bir kalemde uzmanlaşmış, kendi mamul ve hizmetlerini korumak isteyen, kapılarını hem rakiplerine, hem de birlikte çalışmak zorunda olduğu diğer kalemlere sıkı sıkı kapatmış hizmet sunucular var.
  • Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, bilgi teknolojileri kapsamında bütünlüğü sağlayacak nitelikli çalışanları yok.

Gene halbuki, günümüz açık kaynak kodlu CMS (content management systems = içerik yönetim sistemleri) yazılımları küçükten çok büyüğe işletmelerin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte:

  • Web siteniz sadece vitrininiz değil, daha fazlası, çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın hep birlikte üzerinde işi yürütebilecekleri bir platform olabilir.
  • Web sitenizde erişim yetki ve hiyerarşileri tanımlayabilir, işletme içi iş akışlarınızı planlayabilir, kontrol kriterlerinizi oluşturabilir, tüm iş paydaşlarınızla kendi kanalınız üzerinden haberleşebilir, bilgi paylaşabilir, imalatınızı ve çalışanlarınızı anlık takip edebilirsiniz. Aynı şekilde  tanıtımınızı yapabilir, mal ve hizmetlerinizi satabilir, müşterilerinizi takip edebilirsiniz. Aynı şekilde tedarik süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz.

 

Daha Fazlası İçin:
Aslaner Mühendislik | Müşavirlik | Dış Ticaret | SMM